для людей з обмеженими можливостями
Андріївська сільська об'єднана територіальна громада
Донецька область, Слов’янський район

Сергіївська сільська рада

СЕЛО СЕРГІЇВКА

Сергіївка – село, центр сільської ради.

До складу  Сергіївської сільської ради  входить село  Роганське.

Площа населеного пункту –  498,3 га

Населення1376 осіб

Кількість дворів649

День села – остання неділя вересня

Дата заснування села – 1806 рік

Розташоване за 30 км від районного центру м.Слов`янська, за 12 км від залізничної станції Краматорськ, на підвищеній рівнині по берегах маловодної річки Бичок.

В кінці XVIII ст. територія сучасного села входила до так званого Пилипівського пустища і належало поміщикові сусіднього села Шабельківки І.П.Шабельському, використовувалось як пасовище. Тут споруджували літні курені для пастухів. На початку ХІХст. В.І.Шабельський одержав від батька у спадщину Пилипівське пустище, 195 кріпаків і в 1806 році заснував тут село, яке спочатку називалось Іванівкою, а потім Сергіївкою, ще пізніше - Степним-Шабельським.

В 1846 році Павло Васильович Шабельський подав клопотання про дозвіл побудувати  церкву в своєму помісті Степний Шабельськ. Дозвіл він такий отримав 11 березня 1847 року, а 14 травня 1847 року місце для церкви було освячене протоієреєм м. Ізюм Левом Яровим.

Добудовувати церкву довелося Катерині Василівні Шабельській,  дружині Павла Васильовича, яка в 1847 році стала вдовою, після чого присвятила себе благоустрою храмів. Особливо ця жінка знаменита як ктитор Успенського Святогірського монастиря, в якому на її кошти в 1852 році були споруджені унікальні Кирило – Мифодіївські сходи з 511 сходинками. Ці сходи були зроблені у вигляді покритої галереї, поділеної на 20 майданчиків.

В серпні 1857 року Василівська церква  була освячена архієпископом Філаретом (Гумілевським) в ім’я преподобного Василія єпископа Парийського.

В 1850 році Катерина Шабельська віддала в заставу Харківському приказу громадської освіти 208 чоловік кріпосних, у 1856 році вона перезаставила селян, а через три роки передала село своєму родичеві поміщику М.Є.Замятіну. З того часу воно знову називається Сергіївкою.

Значні для села історичні події

До реформи 1861 року (про відміну кріпацтва) з 2049 десятин землі, які належали поміщикові, 756 десятинами користувалися селяни з розрахунку по З десятини на ревізьку душу. За уставною грамотою, яку поміщик оголосив 31 січня 1863 року, селяни мали одержати цю землю за викуп. За кожний наділ вони повинні були відробляти 32 чоловічі і 23 жіночі дні. Крім того, з кожної душі сплачувалось 7 крб.32 коп. оброку.

Сергіївці відмовились від такої „волі". Вони перестали працювати на поміщика, не виконували його розпоряджень. Для втихомирення їх у село ввели війська. Тільки після вчиненої солдатами розправи селяни відновили роботу в економії.

У 1869 році було укладено нову уставну грамоту. Цього разу поміщик передавав селянам по 2 десятини землі на 252 ревізькі душі. 252 десятини, якими селяни користувалися ще до реформи, він відібрав, а за це „подарував" їм четверту частину викупної суми. 17 829 крб. викупної суми селяни зобов'язані були внести протягом 49 років, починаючи з 1 листопада 1869 року.

Наростання соціальних суперечностей у пореформеному селі наочно ілюструє становище селян Сергіївки. На початку 80-х років XIX ст. тут налічувалося 102 двори і 653 жителі. Багато сергіївців злидарювали, не могли звести кінці з кінцями і мусили наймитувати у поміщиків або відходити на заробітки в іншу місцевість. В 1884 році 98 жителів, приписаних до общини, в селі зовсім не проживали, а 23 чоловіка були сезонними відхідниками.

На початку XX ст. поширеною стала оренда. В 1905 році бідняки орендували 690 десятин землі. Висока орендна плата - 8 - 15 крб. в рік за десятину - поглинала майже увесь прибуток.

Влітку 1905 року під впливом робітників жителі Сергіївки вимагали у поміщика, щоб він передав їм землю, відрізану в час проведення реформи.

Коли ж той відмовився, селяни пішли в поле і розподілили між собою частину поміщицької землі. Та незабаром в село прибув козачий підрозділ, почалися арешти. Восени 1906 року селяни ще раз спробували збільшити свої наділи, вимагаючи від поміщика здати їм поцінно в оренду 200 десятин. Але й цього вони не домоглися.

Тільки  з 1913 року в селі почала функціонувати амбулаторія. Обладнання лікарні було примітивним, убогим, і лише завдяки невтомній працьовитості і наполегливості першого лікаря В. С. Сорокіної, яка залишалася на своєму посту аж до 1950 року, жителі села могли одержувати елементарну медичну допомогу.

У 1893 році в Сергіївці відкрили однокласну церковнопарафіяльну школу. В 1914 році земство збудувало однокласне училище. 162 учні обох шкіл, переважно дітей заможних селян, навчали 4 вчителі. В 1923 році початкову школу реорганізовано в семирічку, в ній навчалось 266 дітей, а в 1935 році її реорганізовано в середню. В 1938 році тут навчалося 320 учнів. За 1938 - 1941 рр. десятирічку закінчили 82 учні.

В грудні 1017 року в селі створилася Рада селянських депутатів. До її складу ввійшли Г.Т. Голуб, С.Н. Томах, П.М. Герасименко, П.М. Хорошайло, В.П. Ростовський, Н.Ф. Лахтаренко. Головою виконкому сільської Ради став більшовик Т.Є. Канишов.

27 січня 1918 року виконком Ради утворив земельну комісію, яка взяла на облік усі економії. ЇЇ очолив І.Г. Козаченко. Весною пчали ділити землю.

26 січня 1919 року в Сергіївці відбувся волосний з'їзд Рад. Головою виконкому став Ю.Й. Діброва, а згодом, у лютому, І.Г. Козаченко.

Влада в селі переходить до ревкому, який підготував і провів у березні 1920 року вибори до Сергіївської волосної Ради.

Утворений у червні 1920 року комнезам (його очолив М.І. Лахтаренко) сприяв волновиконкомові в здійсненні аграрних перетворень на селі.

У 1923 - 1925 рр. Сергіївка була центром Сергіївського району Бахмутського округу, до якого входило 5 колишніх волостей, у т.ч. і Сергіївська.

У  1927 році в Сергіївці організовується ТСОЗ ім. Г.І. Петровського. Того ж року створюється комуна "Червона Зірка", головою якої був комуніст Я.Д. Козаченко. В 1929 році комуну "Червона зірка " реорганізовано в артіль. Її головою став робітник з м. Костянтинівки М.Смиренський.

В 1929 - 1931 рр. на сергіївських землях виникли колгоспи „Шлях до комуни", „Краммашбуд", ім. Г. І. Петровського, „Червоний партизан".

Перехід до колективного господарства в селі в основному завершився 1931 року. В 1930 році в Сергіївці створено Краматорську МТС. У 1935 році вона вийшла на перше місце в області щодо виробітку на трактор і врожайності полів. За наслідками соціалістичного змагання 1936 року МТС посіла перше місце в країні. У 1939 році Ф. І. Решетов за вміле керівництво машинно - тракторною станцією нагороджений орденом „Знак Пошани". У 1937 році за почином Паші Ангеліної в Сергіївці створили дві жіночі тракторні бригади. Праця селян стала набагато продуктивнішою. Поліпшився обробіток ґрунту, зросли врожаї.

На початку 1939 року село стало центром Андріївського району. 25 грудня 1939 року на основі Конституції СРСР обрано сільську Раду в складі 30 депутатів. На першій сесії Ради у січні 1940 року обрано виконвчий комітет на чолі з Г.Л. Курасовим.

1939 року почалась електрифікація Сергіївки від місцевої електростанції, а в наступному році село повністю радіофікували.

В грізні роки війни 415 сергіївців захищали Батьківщину, 82 з них
нагороджені орденами і медалями СРСР, 205 загинули на фронті.

Багато сергіївців боролися з ворогом в рядах Діючої армії. Велику мужність і відвагу проявив Герой Радянського Союзу льотчик П. Я. Кривень. У 1943- 1944 рр. П. Я. Кривень брав участь у визволенні Кубані, Криму, Білорусії. На своєму „ІЛ-2" він зробив 127 успішних бойових вильотів, знищив літак противника, 21 танк, 2 залізничні ешелони, 48 автомашин тощо. Виконуючи бойове завдання, 20 січня 1945 року мужній льотчик загинув, повторивши подвиг Гастелло. Сергіївці завжди пам'ятатимуть про свого легендарного земляка Героя Радянського Союзу Петра Яковича Кривня.

Герой Радянського Союзу - Кривень Петро Якович

У 1950 році п'ять колгоспів Сергіївки об'єдналися в один - ім. А.О. Жданова, перейменований у 1963 році на "Краматорський". І саме голові колгоспу "Краматорський" Герою Соціалістичної праці Миколі Андрійовичу Підкуйку, Сергіївка стала відомою на всю країну. Він був талановитим керівником який вивів колгосп у розряд "мільйонників" та у 1968 році був нагороджений двома орденами Леніна. Колгоспники брали участь у Всесоюзних змаганнях трактористів, були делегатами партійних з'їздів різних рівнів, активними учасниками Всесоюзного соціалістичного змагання, про що свідчать численні нагороди.

У 1959 році ліквідовано Андріївський район. До 1962 року Сергіївка належала до Краматорського, а згодом (з січня 1963 року) - Слов'янського району і є центром сільради. Сільську Раду з 1958 року очолює Катерина Терентіївна редько.

В пам'ять про загиблих односельчан у 1967 році споруджено обеліск з меморіальною дошкою, де навічно вписані їхні імена.

Ветерани війни біля обеліску на 9 Травня (1981 рік)

Обеліск після реставрування (2012 рік)

8 вересня 1943 року Сергіївка остаточно визволена від німецько - фашистських загарбників. 260 радянських воїнів, що віддали життя за країну, поховані в парку в братській могилі.

Сучасний вигляд братської могили

Село дуже потерпіло від окупантів. Зруйновано багато будинків, майже всі споруди МТС і колгоспів. Фашисти завдали колгоспам Сергіївки збитків на суму 50 919 тис. крб. Відбудовувати господарство доводилось у виключно важких умовах: не було робочої худоби, тракторів, насіння.

Одразу ж приступили до роботи установи. У вересні відновив свою діяльність райвинком та інші районні організації. Тоді ж вийшов перший номер газети  «Колгоспне поле». В жовтні розпочалися заняття в школі. Відкрилась поліклініка.

Колгоспники артілей ім. Г. І. Петровського, „Червоний партизан", ім. Й. В. Сталіна, "Краммашбуд", „Шлях до комуни" почали героїчну роботу по відродженню господарства.

Потреба подальшого розвитку агротехніки і механізації сільського господарства викликали необхідність об'єднання колгоспів.

У 1950 році п'ять колгоспів Сергіївки об'єднали в один - ім. Жданова, перейменований у 1963 році на "Краматорський"

Нині це господарство реорганізоване у ООО КЗТС "Машинінг"

Микола Андрійович підкуйко

Колектив правління колгоспу "Краматорський"

Святкування 1 травня

Разом з школярами крокує голова колгоспу Підкуйко М.А.

Вручення прапора передовикам посівного агрегату

Відзнака найкращій доярці - Сищенко Марії Іванівни

Передовики с/г виробництва колгоспу "Краматорський"

Механізатор - Микола Ткачов

Свинарка - Сантай Євгенія

Водій - Лісовий А.М.

В недалекому радянському минулому Сергіївка була відома на всю країну завдяки голові колгоспу «Краматорський» Герою Соціалістичної Праці Миколі  Андрійовичу Підкуйко. Він, як талановитий керівник, вивів колгосп у розряд «мільйонників». Колгоспники брали участь у Всесоюзних змаганнях трактористів, були делегатами партійних з’їздів різних рівнів, активними учасниками Всесоюзного соціалістичного змагання, про що свідчать численні нагороди.

Сучасна Сергіївка

Сучасна Сергіївка умовно поділена на шість частин: Кожухівка, Причепилівка, Зелинівка, Красний Кут, Петрівка, центральна (або Центр). В селі тридцять вулиць, більшість назв яких красномовні: Чапаєва, Чкалова, Леніна, 1 Травня, Красноармійська, Підгірна, Лісна, Степова, Польова, Поштова, Садова, Больнична, Нова.

Сергіївка має власну школу, лікарню, аптеку, дитячий садок, будинок культури, бібліотеку,   будинок сільської ради, пошту, 5  магазинів

У дитячому садку, який було відкрито у 1984 році зараз доглядається 42 дитини, працює 5 вихователів, і 6 працівників.

Відкриття у 1984 році нового дитячого садка

Будівля дитячого садка, який був до 1984 року

Колективи дитячого садка

До 1972 року діти навчались у старій школі

В жовтні  1972 року в селі відкрили нову школу, розраховану на  500 місць

Сучасний вигляд школи

Колективи вчителів

Колектив вчителів 1992 рік

працівники бюджетної сфери

Працівники сільської ради

Сільська бібліотека в приміщенні клубу

Сучасний вигляд сільської бібліотеки

Колективи пошти

Сергіївська аптека

Колективи лікарні

Сергіївська лікарняСучасний вигляд Сергіївської амбулаторії

Окрасою села в центрі височить православний храм Свято-Сергіївського жіночого монастиря, який збудовано у 2002 році на місці Василівської церкви, зруйнованою в 30-ті роки більшовиками. Монастир став духовним центром не лише Сергіївки, а і навколишніх сіл. Саме сюди в святкові дні стікається велика кількість прочан та духовенства.

Вже кілька років поспіль при монастирі діє недільна школа для дітей

Опікується життям як загальноосвітньої, так і недільної шкіл, переймається проблемами дітей та молоді, їхнім дозвіллям, моральним і духовним удосконаленням  настоятелька монастиря ігуменія Феодосія.

Нещодавно при підтримці шахти імені А.Ф.Засядька відреставровано Будинок культури, який став культурним центром не тільки села, а й району та області.

Оновлений будинок культури

Будинок культури до реставрації

Душею місцевого осередку культури є танцювальний народний аматорський колектив «Конфетті».

Знову радує односельців своїм співом народний самодіяльний хор, на жаль, менший за своєю чисельністю.

Багатоголосий народний самодіяльний хор у 90-х роках ХХ століття.

Сучасне село намагається йти в ногу з усією країною..

З 2010 року всі об’єкти соціальної сфери села опалюються природнім газом. У 2011 році здійснено розгалуження газопроводу вулицями села. Більша частина приватних будинків, школа, дитсадок, амбулаторія, сільська рада підключена до мережі газопостачання.

Роганське – село, входить до складу Сергіївської сільської ради. Розташоване за 5 км від с.Сергіївка.

Площа   –  39,2 га

Населення – 163 особи

Кількість дворів - 181

В селі працює магазин, діти навчаються в Сергіївській ЗОШ та відвідують   дитячий садок.

На  території села розташована братська могила