До відома! Амброзія полинолиста - екологічна проблема сучасності

Дата: 03.07.2019 11:19

Амброзія полинолиста – екологічна проблема сучасності

Амброзія полинолиста за своїм зовнішнім виглядом дуже нагадує  полин  звичайний  або  коноплю.  При  наявності   сприятливих  умов  існування  може  досягати  до  двох  метрів  у  висоту. Стебло  прямостояче,  розгалужене.  Коренева  система  може  проникати в ґрунт  до чотирьох  метрів,  саме ця  особливість  дозволяє  амброзії  полинолистій  виживати  у  найбільш  посушливі роки.  Розмноження  здійснюється  лише за  допомогою насіння.  Невеликі  рослини продукують 50-300 насінин, добре  розвинені рослини по 30-40 тисяч  насінин,  окремі екземпляри  до 80 -100 тисяч  насінин. Насіння  може  переноситися  на  значні  відстані  з  водними  потоками (талими  водами  навесні), вітром,  колесами  автомашин, тракторів і і  іншими  транспортними засобами,  взуттям  людей, до  якого  насіння  прилипає  разом  з  грунтом.  Сходи з’являються  наприкінці  березня,  цвіте  з  середини  липня  до  жовтня,  плодоносить у  вересні – листопаді.

Амброзію  полинолисту  з  повним  правом  можна  назвати  екологічно  небезпечним  бур’яном.  У  період  цвітіння  амброзії  страждає величезна  кількість  населення. Пилок  рослин  є  сильним  алергеном.  У  медицині  існує такий  термін – амброзійний  поліноз.  Це  захворювання,  яке  провокується  вдиханням  пилку цієї  рослини,  що  характеризується  різкими  алергічними  проявами.  У  людей  втрачається  працездатність,  опухають  слизові  оболонки  верхніх  дихальних  шляхів  та  очей,  з’являється  нежить і  сльозотеча, чхання,  підвищення  температури,  розвивається  астма. Ефективних ліків  проти  цього  захворювання  поки що  не існує.

Амброзія  полинолиста  засмічує всі  польові  культури,  особливо  просапні  та  зернові,  а  також  городи,  сади,  луки,  пасовища.  Часто  зустрічається  на  узбіччях  залізниць,  шосейних  і  грунтових  доріг,  по  берегах  річок  і  ставків.  В умовах  поля вона  веде  себе  як  типовий  патієнт (пристосуванець),  підлаштовуючись  до агротехніки  вирощування  сільськогосподарських  культур  створює грунтовий  банк  насіння (накопичення  насіння  в орному  горизонті,  яке може зберігати  схожість  до  40 років  за  сприятливих  умов),   що  дозволяє  закріпитися  на площі в  якості  сегетального бур’яну (який росте в посівах сільськогосподарських культур).

Заходи боротьби

Вирішальне  значення  для  очищення  полів  від амброзіїї  полинолистої  мають агротехнічні  методи  боротьби:  правильне  чергування  культур  у сівозміні,  обробка  грунту,  догляд  за  посівами.  На  невеличких  площах   та  присадибних  ділянках   амброзію  потрібно  прополювати  і  скошувати. Правда, після скошування  вона  інтенсивно  відростає,  тому скошувати потрібно  не  менше 3-4 разів  за  літо.  Можна також  використовувати  натрієву й  амінну  сіль(2-3кг/га)  в  суміші  з  аміачною селітрою (10 кг/га)  чи  з  сульфатом  амонію.

Хімічний  метод  боротьби з амброзією  є  найбільш  дієвим.  Асортимент  гербіцидів, що  усувають  амброзію  полинолисту, є широким- на основі:

• солей  гліфосфату (Буран, Вулкан плюс, Торнадо, Ураган Форте, Нобль,  Раундап Екстра);
  • сульфонілсечовини (Тритон, Конус, Міранда);
  • прометрину (грунтовий  гербіцид  Сегмент)

Вибір  препарату  здійснюється  в  залежності  від  культури  та  фази  її  розвитку.

Як  показує досвід,  на  прикладі  ряду європейських  країн,  розгортання  загальнодержавної  програми  з  протидії  розповсюдження  амброзії полинолистої  та  залучення  широких  верств  населення  в  різних  сферах  діяльності  та  громадськості  є  запорукою  прогнозованого  успіху  у  вирішенні   проблеми  амброзії  в  Україні.  Ігнорування  проблеми амброзії  може призвести  до  створення  серйозних  загроз  здоров’ю населення  та  ускладнення ведення сільського  господарства.